Jak může být naivita přínosná?

Slovník popisuje naivitu jako nedostatek zkušeností, moudrosti nebo úsudku. Naivní člověk opomíjí pragmatismus ve prospěch morálního idealismu. Je vnímána jako slabost, a je často přisuzována ženám. Já si však myslím, že se v naivitě skrývá síla.

Jak je naivita vnímána?

Většinou jsem se s tímto slovem setkávám v negativním kontextu. Lidé se snaží eliminovat naivitu a držet se realistického a racionálního smýšlení. Naivita je považována za slabost, protože přináší pocit zranitelnosti a nedostatku inteligence. Člověk si dovoluje být idealistický a mít víru ve velmi pozitivní výsledek. To s sebou nese velkou nejistotou. Je třeba přijmout i tu možnost, že věci neskončí žádoucím způsobem, a být s tím smířený.

Závan spirituality

V mých očích je naivita víra, že lidé a věci mohou být lepší než jsou. Zvyšuje kreativitu a poskytuje dávku inspirace, protože osvobozuje od starých přesvědčení a stereotypů. Umožňuje představit si všechno možné a nemožné, nereálné a nové. Naivita je osvobozující a povznášející. Vidíš stejnou věc čerstvýma očima. Přináší hravost a nespoutanost. Je to jako bys letěl vysoko mezi mraky, po cestě potkal stádo růžových jednorožců a k tomu chytal chutné koblihy, vznášející se kolem, do svých úst.

Rozlišování na dobré a špatné je nesmysl

Myslím, že to nejhorší, co mají lidé ve zvyku, je rozdělování věcí a lidí na dobré a špatné. Každý se přirozeně snaží minimalizovat to špatné a maximalizovat to dobré. S takovou polarizací nesouhlasím. Vždy záleží na kontextu a způsobu použití dané věci (v tomto případě vlastnosti). Každá věc může být použita určitým způsobem v určitém kontextu, aby přinesla hodnotu. Plus, příliš mnoho čehokoliv škodí.

Radost z toho, že můžeš být dětinský a hravý

V jednom článku jsem četla, že spontánnost a naivita jsou charakteristické pro děti, a že dětství jsou nejkrásnější časy v našem životě. Jak rosteme, stáváme se inteligentními a světaznalými. Jinými slovy, svázaní stereotypem, skeptičtí, a proto nevrlí. Ten článek je snůška keců. Jsem pro, nechat to malé dítě uvnitř nás naživu i v dospělosti, aby do našich životů přineslo více hravosti a radosti.

Zůstaň zvídavý a bláhový

Čas od času si dovoluji být naivní a užívám si to. Přináší to čerstvý vzduch a nová dobrodružství do mého života. I přesto, že to někdy končí zklamáním. Vždycky si pamatuji citát od Steva Jobse „Zůstaň hladový, zůstaň bláhový.“ Buď naivní a zvídavý, protože můžeš objevit věci, o kterých sis nemyslel, že by mohly existovat.

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek