Intimita v otevřených vztazích

Nedávno jsem se svojí kamarádkou řešila téma intimity v otevřených vztazích. Co definuje otevřené vztahy a co je to intimita se dozvíš v článcích na odkazech. Zdá se, že otevřené vztahy jsou teď velmi populární. Jak funguje budování blízkosti v otevřených vztazích?

Moje kamarádka to vidí tak, že v otevřeném vztahu intimita nebude nikdy tak hluboká a intenzivní jako v exkluzivním monogamním vztahu. Je to skoro jakoby se s větším počtem vztahů, které náš partner má, pocit blízkosti snižoval, protože člověk má pouze určité množství energie, času, mentální kapacity a pozornosti, kterou nesoustředí na jednoho člověka, ale distribuuje mezi více lidí. Na druhou stranu se mi jeví jako nesmysl, že by se pocit blízkosti dal nějak kvantifikovat, protože se jedná o abstraktní a čistě individuální prožitek. Jak to tedy je?

„Dread game“ aneb strach z odmítnutí a konkurence

Tím, že jsou dnes otevřené vztahy velmi optimisticky prosazovány se na povrchu může zdát, že jsou velice pokrokové, progresivní, přirozenější, nabízející větší svobodu a individualitu, a tím nekonečné štěstí a méně hádek. Ze strany mužů jde však o snahu mít větší kontrolu nad ženami. V Red Pill fóru se tato strategie nazývá „dread game“, v překladu „hra hrůzy“. Tím, že má muž více partnerek, se snaží uchovat si ve vztazích nezávislost a odstup, tzn. bude mu na vztahu záležet méně než ženám. Zároveň tím vyvolá míru „hrůzy“ neboli úzkosti v ženě, která pak pod tímto tlakem bude poslušně ve vztahu fungovat podle toho, jak muž potřebuje. Chování ženy tedy primárně vychází ze strachu ze ztráty partnera a pocit úzkosti z konkurence.

Když si je žena vědoma toho, že její partner má ještě další přítelkyně, tak přirozeně pociťuje stres, nejistotu a nedůvěru. V hlavě probíhá neustálé srovnávání s ostatními partnerkami a sebehodnocení. Přirozeně člověku nabíhá v hlavě myšlenka, že jsou určitě mnohem krásnější a zábavnější než jsme my. Tyto myšlenky umocňují strach z odmítnutí a tím pádem nedůvěru a odstup.

Odstup je přesný protiklad blízkosti. Pokud je člověk ve strachu, tak přirozeně nemůže pociťovat autentickou blízkost. Pocit blízkosti a emočního spojení je stav absolutní bezstarostnosti. Není tam žádná tenze, žádný strach, ale pouze uvolnění, vzájemnost, radost a důvěra. Jako by člověk byl v absolutním klidu a bezpečí. Jsem přesvědčená, že žena, která je v klidu a cítí důvěru, bude mnohem lepší a duševně vyrovnanější partnerkou než ta, které bude neustále ve strachu a úzkosti. Jen si představte psa, který byl zahnaný do kouta a bojí se. Když se k němu přiblížíte, tak vás jistě pokouše.

Muži vs ženy

Názory v tomto článku budou pravděpodobně rezonovat spíš se ženami. Vsadím se, že muži budou mít argumenty proti. Protože nejsem muž, tak nedokážu jasně popsat jejich schopnost od sebe vztahy oddělit a udržovat jich několik naráz. Tvrzení, že otevřené vztahy jsou výhodnější pro muže podporuje i odlišnost sexuálních strategií obou pohlaví:

  • Muž: neomezený přístup k neomezenému počtu sexuálních partnerek
  • Žena: spojení s jedním mužem, který má vysokou kvalitu genů a přístup k velkému množství zdrojů

Muži jedou na kvantitu a ženy spíše na kvalitu. Ženy jsou navíc mnohem více averzní k riziku a potřebují pociťovat větší míru jistoty a bezpečí než muži. Díky této averzi jsou mnohem více náchylnější na stres, úzkost, deprese a vyhoření. Je tedy logické, že ženy budou mít s otevřenými vztahy větší problém než muži.

V čem jsou otevřené vztahy dobré?

Otevřené vztahy mají však i své výhody. Motivují člověka, aby se zdokonaloval a udržoval se v kondici. Tím si člověk uchovává svoji atraktivitu a konkurenceschopnost.

Výhoda otevřených vztahů a „dread game“:

  • Motivace pracovat na sobě a neustále se zdokonalovat
  • Motivace udržovat svoji fyzickou kondici
  • Potenciál být harmoničtějším vztahem díky pomalejšímu rozvíjení a zkoumání, co pro mě funguje a co ne, namísto slepého následování tradičního modelu

Musíš čelit svým vnitřním démonům

Mít harmonický otevřený vztah bude sice náročnější, ale není to nemožné. Intimita se mezi partnery bude vyvíjet pomaleji než v klasických monogamních vztazích. Po cestě budeš totiž narážet na své vnitřní démony, kterým budeš muset čelit. Pokud se ti nebude dařit tyto vnitřní bariéry překonávat, tak možná dojde k jakémusi zamrznutí vývoje vztahu, kdy máš pocit, že se blízkost neprohlubuje, ale přitom cítíš, že mezi vámi existuje odstup.

Tady ale platí jedna zásadní věc. To, jestli pocit blízkosti maximalizuješ nezáleží na tom, jestli má tvůj partner další partnerky. Záleží to čistě na tom, jestli jsi ochotná přijmout riziko a odvážit se být zranitelnou. Nacházíš v sobě odhodlání zbořit své vnitřní zábrany a čelit svým strachům? Rozhodneš se naplno otevřít i když je to naprosto proti zdravému rozumu? Dovolíš si mít se trochu víc ráda a věřit, že i když vztah nevyjde, tak se z toho dostaneš? Buduj primárně svůj vztah se sebou!

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek