8 způsobů, jak ženy ztrácejí libido

Libido neboli chuť na sex odráží stav našeho fyzického a duševního zdraví. V mém životě byly období, kdy sex nebo masturbace vůbec nebyly součástí mého života. Byly to poměrně dlouhé úseky, ve kterých jsem většinu své mentální kapacity orientovala na řešení problémů nebo snahu o studijní či kariérní výkony.

Z jakých důvodů se u žen chuť na sex vytrácí?

#1 Únava

Nejčastějším důvodem, proč ženy ztrácejí chuť na sex je vyčerpání a ztráta energie. Toto vyčerpání může být jak fyzické, tak emoční. Ztratit energii můžeš z velkého množství důvodů, například zanedbáváním svého fyzického zdraví, nezdravým životním stylem, nabíráním velkého množství práce, hektickým stylem života, obklopováním se nevhodnými lidmi, udržováním nefunkčních vztahů nebo neustálé přemýšlení nad pohodlím ostatních lidí.

V dnešní době jsme orientovaní hlavně na výkon, kariéru a úspěch. Hektický styl života nás však unavuje. Představa všech těch věcí, které musím za den vykonat a zařídit, ve mě vyvolává únavu ještě před tím, než se na to vrhnu.

#2 Stres

Stres souvisí s bodem číslo jedna, protože stres je pro ženy častým zdrojem vyčerpání. Pokud jsi ve stresu, tak sex je to poslední, na co myslíš. Stres je spojený se strachem a úzkostí, takže se tvoje mysl soustředí na nějaký problém a způsoby, jak ho vyřešit. Tento stav mysli je naprostým opakem stavu klidu a uvolněnosti, který je pro vzbuzení libida zásadní. Příčiny stresu mohou být například stres z práce, zaměřování se na výkon, strach z nahoty, úzkost ze vztahu, nedůvěryhodný partner atd.

Alisa Viti ve své knize Woman’s code popisuje chemickou reakci v těle během stresu. Ve stresové situaci tělo začne vyplavovat hormon kortizol, který utlumuje veškeré tělesné funkce, které nejsou potřebné k přežití, tzn. trávení, růst, obnova tkání a také reprodukce. Může též narušit pravidelnost menstruačního cyklu.

#3 Neznalost svého těla

Znalost svého těla je naprosto zásadní, protože snižuje míru stresu a napětí. V dětství jsem nabyla dojem, že sex a masturbace je cosi zakázaného a špatného, což mě odrazovalo od zkoumání vlastního těla. Dochází k jakémusi mentálnímu odtržení od své biologické přirozenosti, což absolutně ničí libido. Když znáš své tělo a máš s ním velmi přátelský vztah, snižuješ tak míru stresu z nahoty a trému ze sexu s partnerem. Znalost svých erotogenních zón a pohlavních orgánů ti můžou usnadnit dosahování orgasmu a celkově si sexuální prožitky více užít.

#4 Stud a negativní vnímání sexu

Může se to zdát absurdní, ale stále vídám případy, že se ženy za svoji sexualitu stydí. Vychází to z minulých společenských stereotypů, kde se na nahotu a sexuální život ženy nahlíželo jako na cosi špatného a ostudného. Já sama jsem dlouho sex vnímala jako zakázanou aktivitu a měla jsem negativní vztah ke svému tělu. Tyto myšlenky způsobují snižování chuti na sex a neschopnost uvolnit se.

Díky historickému zostuzování ženské sexuality se milostný akt stává velice mechanickým a nepříjemným. V důsledku tohoto smýšlení ženy často přenášejí zodpovědnost za svoje sexuální uspokojení za muže. Myslí si, že muž je má vzrušit, že je to on, kdo má vědět, jak mají dosáhnout orgasmu. Pak jsou však zklamané a neuspokojené, když se mu to nepodaří.

#5 Maskulinní styl sexu a uvažování

Znakem maskulinního stylu sexu je orientace na výkon a na cíl. Sex je rychlý, agresivní a nepřináší ženám moc velké uspokojení. Orientace na výkon přirozeně vyvolá míru stresu, který bude vyplývat ze strachu ze selhání a nedosažení cíle, tzn. orgasmu. Tento styl může být přínosný pro muže, ale pro ženy spíš ne. Řekla bych, že styl sexu, který se objevuje v pornu má převážně maskulinní rysy. Je to herecký výkon spíš než příjemný prožitek.

Femininní styl sexu je zaměřený na vnímavost a prožitek. Sex bude pomalejší a předehra bude delší a intenzivnější. Je třeba se uvolnit a nespěchat. Důležité jsou doteky a pomalé stupňování vzrušení.

#6 Nespokojený vztah nebo nevyhovující partner

Ženy chtějí muže svádět, ale také chtějí být muži sváděny. To platí po celou dobu vztahu. Pro mě je důležité vidět zájem muže. Pokud muž neprojevuje zájem a sex iniciuje většinou žena, pravděpodobně to bude snižovat její chuť na sex s tímto mužem.

Ve vztahu je důležitá rovnováha mezi pocitem blízkosti a pocitem oddělenosti, tzn. tajemno, nedosažitelnost, novost a vzrušení. To, že si dlouhodobí partneři snaží vztah okořenit je celkem známá věc. Důležité je však i prohlubování emočního pouta mezi partnery. Pro ženy je důležité cítit důvěru a uvolnění, které právě vyplývá z pocitu emoční blízkosti. Pocit důvěry a emoční blízkosti umožňuje ženě komunikovat svá přání a preference v oblasti sexu, takže bude mít možnost říct co je pro ni příjemné a co ne.

#7 Antikoncepce a antidepresiva

Byť tyto pilulky mohou mnoha ženám ulevit, mají i své nežádoucí účinky. Tyto pilule si totiž pohrávají s hladinami hormonů v těle a tím ovlivňují náladu, chování, a dokonce i libido. Nutno dodat, že ani jedna z medikamentů neřeší tvůj problém, např. bolestivá menstruace, akné nebo PMS. Symptomy jsou sice eliminovány, ale příčiny stále zůstávají. Antikoncepce mění hormonální rovnováhu v těle, což může způsobit nižší chuť na sex a také to může ovlivnit výběr partnera.

#8 Mateřství

Ženské tělo se potřebuje po porodu zotavit. Během porodu totiž nastaly fyzické a hormonální změny. Tělo se soustředí na zotavení a péči o novorozence, takže sexuální dovádění nemá prioritu. Některé ženy navíc mohou zažívat poporodní depresi a vyčerpání. Musí se srovnat s tím, jak se vzhled jejich těla změnil. Zotavovací poporodní období trvá asi 4-6 týdnů.

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek