Úskalí TINDERu

V moderním světě, kde jsou technologie nedílnou součástí našeho života, je používání mobilní aplikace naprosto normální. Tinder představuje dobrý způsob, jak se seznámit. Nahrává tomu, že jsme líná stvoření a rádi bychom dosahovali úspěchů bez námahy.

Hodí se například když jedete do cizího města a hledáte někoho, kdo by vás provedl nebo prostě jen sháníte parťáka na sport. Někteří chtějí sex a jiní zase vztah. Jiní hledají ženu/muže do trojky, aby si zpestřili svůj vztah. Každý si v tom najde to své. Řekla bych, že nezle definovat skupinu lidí, která Tinder používá. Jsou tam opravdu různorodí lidé, lesby, bisexuálové, gayové i hetero.

Tato aplikace je nástroj a stejně jako všechny ostatní technické vymoženosti se dá použít různými způsoby. Někteří lidé se skrze tuto aplikace snaží navyšovat počet sledujících na Instagramu, jiní ji používají jako marketingový nástroj pro svůj byznys a shánějí zákazníky prostřednictvím falešných Tinder profilů. Člověk si nemůže být nikdy jistý, jestli je majitel účtu skutečně ta osoba, která je na fotce. Na druhou stranu mám pár známých, kteří si přes tuto aplikaci našli životního partnera a už s ním měli dokonce i svatbu.

Tato mobilní aplikace je zkrátka nástroj a je na tobě, jak ho budeš používat. Je dobré mít na paměti úskalí, která přináší. Jaké nástrahy mám na mysli?

Odlidštěnost

Už samotné uživatelské rozhraní aplikace připomíná nakupování na internetu. Lidé se stávají objekty, které si vybírám na základě informací, které mi předloží. Důležité je postavit svůj profil tak, aby přilákal pozornost co nejvíce lidí. Člověk musí zapracovat na osobním marketingu a prezentovat se co nejlépe dovede. Musíš zaujmout a zlepšit tak své skóre.

Při swipování strávím asi 1-2 sekundy na každém profilu, přičemž rozhodnutí je uskutečněno na základě emoční reakce, kterou v mozku vyvolá profilová fotka obličeje. Vím, že pokud jeden člověk nevyjde, tak mám v zásobě stovky dalších. Vybírám si ze spousty profilů, jako bych nakupovala na eshopu nové oblečení.

Odtržení od reality

Aplikace mi neumožňuje posoudit, zda se mi člověk bude při osobním setkání líbit. Jsem toho názoru, že abych poznala, zda se mi člověk opravdu líbí, musím ho vidět na živo. Důležitou roli hraje vyzařovaná energie, mimika, řeč těla, vůně a další podprahové neverbální druhy komunikace. Tyto důležité informace z profilu v aplikaci nikdy nezískám. V 95 % případů se mi stává, že člověk, jehož profil se mi líbí, mě při fyzickém setkání vůbec nezaujme.

Paralýza neomezeným počtem možností

Už nejsem omezena svojí sociální bublinou nebo městem, ve kterém žiju. Teď mám na dosah prstu lidi z celého světa. Je to ale dobře? Na první pohled se může zdát, že je to velmi osvobozující. Aplikace nabízí nekonečno možností, ze kterých si můžu vybrat. Představ si ale, že jdeš na večeři a jídelní lístek má dva tisíce různých jídel na výběr. Pravděpodobně strávíš celý večer výběrem, než aby ses najedla.

Neustále přehodnocuji, zda byla moje volba správná a když si vyberu, tak nejsem spokojená, protože co když je tam někde ještě lepší možnost? Toť omezení lidské procesní kapacity mozku. Neustálé přehodnocování ve mě vytváří úzkost. Nemůžu se soustředit na člověka, se kterým právě teď jsem, protože mám stovky dalších spojení, které musím prozkoumat. Veškerá moje mentální kapacita je zahlcena přemýšlením o dalších možnostech. Namísto vnímání a zkoumání kvalit člověka přede mnou a přítomného okamžiku se moje mysl vznáší v představách o nekonečných možnostech.

Mentalita konzumního nahrazování

Stačí jeden zádrhel a kašlu na to. Nemám chuť se zatěžovat řešením konfliktů. Je to nepříjemné a v dnešním světě přeci chceme maximalizovat pouze to příjemné. Raději si najdu někoho jiného, když je to tak snadné. Člověk je od přírody líný a raději si vybírá tu snadnější možnost. Proč bych si měla opravit roztrhané kalhoty, když můžu mít nové a lepší?

Budování vztahů vyžaduje odhodlání a energii. Často nastane konflikt, který je třeba řešit. Byť je to nepříjemné, skrývá v sobě hodnotu. Překonáváním překážek se stáváme silnějším. Zvládáním vztahových konfliktů a neshod vztah budujeme a prohlubujeme. Měli bychom preferovat kvalitu nad kvantitou, protože přináší klid, stabilitu a naplnění v dlouhodobém horizontu. Tato aplikace však toto chování nepodporuje.

Globální konkurence

Sice mám teď na dosah nekonečno možností, ale na druhou stranu také čelím této globální konkurenci. Musím na sobě zapracovat, abych obstála mezi ostatními lidmi, kteří mají profil v aplikaci. Nekonečné porovnávání a předhánění vytváří v lidech úzkost.

Očekávání, které zničí první dojem

Shlédnutím digitálního profilu člověka si přirozeně vytvořím nějaké očekávání. Vidím fotku a text. Zbytek si hlava dokreslí sama. Pak ale přichází střet s realitou, a ta se většinou od mé představy odlišuje. Ve většině případů jsem z prvního dojmu zklamaná, protože neodpovídá mému očekávání. Pokud ve mě někdo vyvolá negativní první dojem, těžko se to pak dá změnit.

Nízké náklady a investice

Jedinou snahu, kterou musí člověk vyvinout, je postavení dobrého profilu. Pak už jen swipuješ a spojuješ se se stovkami lidí. Tohle by bez aplikace nebylo možné. Za normálních okolností člověk musí vyjít ven z bytu, sejít se s přáteli, jít na večírek nebo zkrátka jen tak jít někam mezi lidi, potkat někoho zajímavého a pak se překonat a oslovit ho. To většinou zabere čas, úsilí a trpělivost.

Nízké úsilí a investice spojení, které aplikace umožňuje, však souvisí s neochotou budovat vztah. Když nic neinvestuju, nic mě to nestojí, tak je mnohem snazší daného člověka nechat vymizet ze života, protože nás nic nespojuje. Pro dosažení pocitu blízkosti musím zkrátka něco investovat.

Muži a jejich profilové fotky

Obecně platí, že sociální média jsou doménou žen. Ony totiž intuitivně ví, jak se správně prezentovat, aby přitahovaly pozornost. Ženy mají lepší profily, protože ví, jak se upravit a jak se vyfotit. Dají si záležet. Z toho důvodu i ve skutečnosti méně atraktivní ženy mohou vytvořit iluzi lepšího vzhledu, než doopravdy mají. Muži na druhou stranu většinou tuto dovednost nemají. Možná mají vtipné texty, ale jejich profilové fotky jsou příšerné. Člověk přitom jako hlavní kritérium pro hodnocení používá první profilovou fotku, kterou uvidí. Proto muži, kteří by ve skutečnosti byli přitažliví, nemají v aplikacích úspěch.

Algoritmus

Měj na paměti, že tato aplikace je něčí byznys. Majitel profituje z nezadaných a zoufalých lidí. Šťastní a zadaní lidé nepřinášejí žádné zisky. Algoritmus zohledňuje několik parametrů, například frekvenci používání aplikace, tvoji aktivitu, velikost předplatného, kolik máš propojení a jestli aktivně odpovídáš na zprávy. Pokud je tvé skóre nízké, pak budeš mít přístup k méně atraktivním profilům a tvůj profil se nebude většině lidí zobrazovat.

Panuje představa, že ženy jsou zaplaveny tisíci spojení a zpráv. Prý je pro ženy mnohem snazší randit. Tohle však není tak úplně pravda. Mě osobně seznamování přes Tinder nevyhovuje.

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek